Terapia dla par

W Trójmiejskim Centrum Psychiatrii i Psychoterapii prowadzimy terapię dla par polegającą na wspólnej rozmowie o trudnościach w związku i o zmianach, które są potrzebne, aby móc dalej być razem w pełniejszy, bliższy, bardziej satysfakcjonujący sposób, lub o wspólnej decyzji o zakończeniu relacji.

Kiedy warto zgłosić się na psychoterapię par?

Jeżeli partnerzy czują, że mimo wielu starań i wysiłków nie udaje im się poprawić wzajemnych relacji i potrzebna jest osoba, która spojrzy na ich problemy z dystansu oraz (być może) pomoże przyjrzeć się sytuacji z innej perspektywy.

Psychoterapia par jest adresowana do par, które:

  • nie potrafią się ze sobą porozumieć i są w konflikcie
  • znajdują się w sytuacjach kryzysowych, takich jak zdrada czy rozwód
  • mają problemy zawodowe lub materialne
  • łatwo wpadają w złość
  • chcą popracować nad poprawą wzajemnych relacji
  • mają poczucie wypalenia emocjonalnego w związku – to terapia dla par, które doświadczyły spadku wzajemnego zainteresowania.

Psychoterapeuta par jest osobą z zewnątrz – niezaangażowanym w konflikt, nieoceniającym ani nieopowiadającym się za żadną ze stron. Pomaga w otwartej rozmowie o tym, co oboje partnerzy czują, z czym nie mogą sobie poradzić, co chcą w związku rozwijać, a co chcieliby w nim zmienić.

Psychoterapeuta nie oferuje gotowych rozwiązań, lecz razem z parą dąży do znalezienia takiego, które dla tych konkretnych osób będzie najbardziej odpowiednie. Może się to wiązać z potrzebą wprowadzania pewnych zmian po obu stronach i z gotowością do zaakceptowania tego, co może być trudno zmienić. Okres trwania terapii par oraz liczba spotkań zależą od celów, które są ustalane przez psychoterapeutę z parą i od tego, jak będzie przebiegała dalsza praca nad wprowadzaniem zmian do wspólnego życia.

Sesje trwają zwykle 1,5 godziny i odbywają się co 2–3 tygodnie.

Często potrzebne jest rozpoczęcie psychoterapii indywidualnej przez każdego z partnerów.